Awards 2013
Print

 

FEATURE CATEGORY

BEST FEATURE FILM
Seven Lucky Gods
by Jamil Dehlavi / UK / Fiction

BEST DIRECTOR
Thanos Anastapoulos
The Daughter / Greece / Fiction

THE BEST SCREENPLAY
Alberto Morais, Ignacio Gutierrez- Solana
The Kids from the Port / Spain / Fiction

THE BEST CINEMATOGRAPHY
Marius Iacob
Love Building / Romania / Fiction

THE BEST EDITING “LUC BARNIER”
Frederic Labonde
Humus / France / Experimental

The International Jury of Feature Films composed of members:
Katriel Schory, Israel (Chairman of Israel Film Fund); Afrim Spahiu, Kosova (DoPs); Dimitris Koutsiabasakos, Greece (Film Director); Ylljet Aliçkaj, Albania (Screenwriter); Vjosa Berisha, Kosova (Director of PriFilmFest).

SHORT CATEGORY

THE BEST SHORT FICTION FILM
Damn Girl
by Pelle Folmer / Denmark

Special mention
A Political Story
by Lander Camarero / Spain

THE BEST SHORT ANIMATED FILM
Women’s Letter
by Augusto Zanovello / France

THE BEST SHORT DOCUMENTARY
The Executioner’s Tear
by Layth Abdulamir / France

Special mention
The Landing
by Simone Salvemini / Italy

THE BEST SHORT EXPERIMENTAL
Tamburine Buttocks
by Carlo Sampietro / Brasil

The International Jury of Short Films composed of members:
Víctor M. Muñoz, UK (FESTHOME Platform); Sergio Stagno, Italy (SKEPTO Film Festival); Arben Zharku, Kosova (SKENA UP Film Festival); Esther Cabero, Spain (KIMUAK Distributor); Fabrizio Ferrari, Italy (Director of RIFF-Rome Indipendent Film Festival).

IN ALBANIAN AWARD
Me, the Sea and…
by Lulzim Sula / Albania / Documentary

Special mention
Shkurta
by Arzana Kraja / Kosova

The In Albanian Jury composed of members:
Kujtim Gjonaj, Albania (Film Director); Eriola Fiore, Albania (Production Manager); Julian Bejko, Albania (Master & Ph.D. in philosophy).

MEDIA AWARD
Ex aequo

Generator Democracy
by Nikoleta Leousi / Greece / Fiction
by Borja Cobeaga / Spain / Fiction

The Media Jury composed of members:
Endri Xhafo, Albania (Journalist & documentarist); Albana Nexhipi, Albania (Journalist TOP media); Blendi Salaj, Albania (Blogger & online publicist).

AUDIENCE AWARD

Silence
by Bekim Guri / Kosova / Fiction

INTERNET VOTE
Chamomile by Neritan Zinxhiria / Greece / Fiction

Special Awards

BEST BALKAN FILM by AltCine
Shift 12-48
by Faith Ozdemir / Turkey / Fiction

THE FIRST SHORT FILM “RON HOLLOWAY”
Worthless
by Nart Zeqiraj / Kosova / Fiction

BEST ALBANIAN STUDENT
Amen
by Franc Priska / Albania / Fiction

SPECIAL ACTING AWARDS

Sabina Alimani, leading actress in the feature film in competition The Daughter
Heiner Lauterbach, leading actor in the feature film Harms (Special Screening)

Honorary Award - RetrospecTIFF
Endri Keko
For outstanding contribution in Albanian cinematography