DAILY PROGRAM | 20th edition TIFF 2022

Day 1, Saturday, September 24, 2022

10:00
EFA Short Films Tour 2021 | National Premiere | Cinema Millenium
In Flow of Words by Eliane Esther Bots | Netherlands | 2021 | 22’ | Documentary
Blue Fear by Marie Jacotey, Lola Halifa-Legrand | France | 2020 | 10’ | Animation
Nha Sunhu by José Magro | Portugal | 2021 | 20’ | Fiction
Flowers Blooming in Our Throats by Eva Giolo | Italy, Belgium | 2020 | 8’ | Experimental
The Martyr by Fernando Pomares | Spain | 2020 | 18’ | Fiction
The Natural Death of A Mouse by Katharina Huber | Germany | 2020 | 21’ | Animation
Zonder Meer by Meltse Van Coillie | Belgium | 2020 | 14’ | Fiction
12:00
EFA Short Films Tour 2021 | National Premiere | Cinema Millenium
Beyond Is the Day by Damian Kocur | Poland | 2020 | 25’ | Fiction
Hide by Daniel Gray | Hungary, Canada | 2020 | 11’ | Animation
My Uncle Tudor by Olga Lucovnicova | Belgium, Portugal, Hungary, Moldova | 2020 | 20’ | Documentary
Memories by Kristin Johannessen | Sweden | 2020 | 14’ | Experimental
Precious by Paul Mas | France | 2020 | 14’ | Animation
Armadila by Gorana Jovanović | Serbia | 2020 | 11’ | Fiction
Push This Button If You Begin to Panic by Gabriel Böhmer | UK | 2020 | 13’ | Animation
18:00
OPENING CEREMONY | Cinema Millenium
19:00
OPENING FILM | Cinema Millenium

Ennio by Giuseppe Tornatore | Italy, Belgium, Japan | 2021 | 156’ | Documentary | National Premiere

Day 2, Sunday, September 25, 2022

10:00
DOCUMENTARY | Short Competition | European Film Awards qualifying | Cinema Millenium
Foam Horse by Juanjo Rueda | Spain | 2022 | 20’
Under the Lake by Thanasis Trouboukis | Greece, Finland | 2022 | 17’
In Flow of Words by Eliane Esther Bots | Netherlands | 2021 | 22’
Our Ark by Deniz Tortum, Kathryn Hamilton | Netherlands, USA, Turkey | 2021 | 12’
Nicolae by Mihai Grecu | France | 2022 | 45’
10:00
KIDs -10 | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Laika & Nemo by Jan Gadermann, Sebastian Gadow | Germany | 2022 | 15’ | Animation
Suzie in the Garden by Lucie Sunková | Czech Republic | 2022 | 13’ | Animation
Depths of Night by Step C. | Hong Kong | 2021 | 13’ | Animation
Alternate Mesozoic by S. Boby, L. Laudrin, M. Métivier, L. Miguet, S. Sanrame, M. Schaeffer | France | 2021 | 6’ | Animation
Nounours by Lou Rigoudy | Canada | 2021 | 3’ | Animation
11:00
KIDs -10 | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
A Book by its Cover by Leon Joosen | UK | 2021 | 23’ | Animation
Impurrfection by Yao Chiang | Taiwan | 2022 | 13’ | Animation
Pinocchio by V. Clauzon, G. Collin, P. Goubet, S. Jullian, L. Lemoine, Th. Miramon, A. Richard, L. Salomoni | France | 2021 | 6’ | Animation
There is Exactly Enough Time by Oskar Salomonowitz, Virgil Widrich | Austria | 2021 | 2’ | Animation
Candlelight by Scott Newton | UK | 2021 | 7’ | Animation
12:00
KIDs 11+ | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Women of Virtue by Stéphanie Halfon | France | 2021 | 30’ | Fiction
A Shared Path by Negar Naghavi | Iran | 2022 | 15’ | Fiction
Garfield Seashell by Paul Marques Duarte | France | 2022 | 14’ | Fiction
12:00
STUDENT | Short Animation Competition | OSCAR® qualifying | Cinema Millenium
The Seine’s Tears by Y. Belaid, E. Benard, N. Mayeur, E. Moulin, H. Pinot, L. Vicente, Ph. Singer, A. Letailleur | France | 2021 | 9’
Blessing in Disguise by Kevin Koch, Emma Holzapfel | Germany | 2021 | 5’
The Soloists by M. Abdollahinia, F. Woldehawariat, R. Issaka, C. Jamneck, Y. Liu | France | 2021 | 8’
Girl in the Water by Shi-Rou Huang | Taiwan | 2021 | 7’
Headprickles by Katarzyna Miechowicz | Poland | 2022 | 8’
Louise by C. Bertoux, C. Bozec, P. Guitton, P. Mauviere, M. Monaghan | France | 2021 | 6’
This will not be a Festival Film by Julia Orlik | Poland | 2022 | 8’
A Place in Blue by Seung-eon Yi | South Korea | 2021 | 9’
Yallah! by N. Nassar, E. Pitula, R. de St Albin, C. Adant, A. Sassatelli, C. Behague | France | 2021 | 7’
Butterfly Jam by Shih-Yen Huang | France, Taiwan | 2021 | 6’
The Clearing by Daniel Hope | UK | 2021 | 13’
Orogenesis by A. Vendrely, D. Barthas, L. Delacroix, E. Gaillien, P. Legargeant, R. V. Hollebeke | France | 2021 | 6’
The Uncertain Snow by M. Boisrond, M. L. Coumau, G. Legendre, A. Hernaez, R. Tisseau | France | 2021 | 7’
The House of Loss by Jeon Jinkyu | Japan, South Korea | 2022 | 10’
14:00
STUDENT | Short Documentary Competition | Cinema Millenium
Soum by Alice Brygo | France | 2021 | 30’
Father’s Land by Francesco Di Gioia | Italy | 2021 | 11’
My Period is Late by Cai Ning | Belgium, Portugal, Hungary, China | 2021 | 11’
Nothing to See Here by Nicolas Bouchez | Belgium, Portugal | 2022 | 16’
Homesick Lungs by Felix Klee | Germany | 2021 | 15’
Sounds of Weariness by Taymour Boulos | Lebanon, Belgium, Portugal, Hungary | 2021 | 13’
Aralkum by Daniel Asadi Faezi, Mila Zhluktenko | Uzbekistan, Germany | 2022 | 14’
15:00
GENERATIONs | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Cocon by Lisette Vlassak | Netherlands | 2021 | 20’ | Fiction
Off Side by Sophie Martin | France | 2022 | 22’ | Fiction
Before The Light Shut Down by Wilmarc Val | France | 2021 | 19’ | Fiction
Cherries by Vytautas Katkus | Lithuania | 2022 | 15’ | Fiction
In The Soil by Casper Rudolf Emil Kjeldsen | Denmark | 2021 | 14’ | Fiction
The Debutante by Elizabeth Hobbs | UK | 2022 | 8’ | Animation
16:00
PerspecTIFF | Debut Feature Competition | Cinema Millenium
Toubab by Florian Dietrich | Germany | 2021 | 97’
17:00
DOCUMENTARY | Feature Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Factory to the Workers by Srđan Kovačević | Croatia | 2021 | 105’
18:00
LIVE ACTION | Short Competition | OSCAR® & European Film Awards qualifying | Cinema Millenium
Tria by Giulia Grandinetti | Italy | 2022 | 17’
Reykjavík by Irving Uribe Nares | Mexico | 2021 | 18’
Unjustified by Mohammad R. Khavari | Iran | 2022 | 15’
The Trunk by Morgan Guering | France | 2021 | 17’
Hold Up by Alex Rollins Berg | USA | 2021 | 15’
The Silent Whistle by Yingtong Li | China | 2022 | 18’
19:00
GENERATIONs | PANORAMA Competiition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
La Grogne by Alisi Telengut | Canada | 2021 | 10’ | Animation
Bear Hug by Margrethe Danielsen | France | 2021 | 11’ | Animation
Good Morning Midnight by Elisabeth Silveiro | France | 2021 | 20’ | Fiction
Our Photo Memento by Samaneh Lashgari | Iran | 2022 | 6’ | Animation
Between Us the Wilderness by Vincent Ercolani | Germany | 2022 | 22’ | Fiction
The Mighty Kingdom by Julien Meynet | France | 2022 | 29’ | Fiction
19:30
RetrospecTIFF – Tribute to Aki Kaurismäki | Open Air Cinema Millenium
Leningrad Cowboys Go America | Finland, Sweden | 1989 | 78’ | Mockumentary, Music
20:00
FEATURE | Competition | Cinema Millenium
The Legend of the Cane by Xhoslin Rama | Albania | 2022 | 105’
21:00
RetrospecTIFF – Tribute to Aki Kaurismäki | Open Air Cinema Millenium
Ariel | Finland | 1988 | 73’ | Comedy, Drama, Romance
22:00
FEATURE | Competition | Cinema Millenium
Klondike by Maryna Er Gorbach | Ukraine | 2022 | 100’

Day 3, Monday, September 26, 2022

10:00
Tackling TABOOs | Special Program | Cinema Millenium
#LetsTalkPERIOD: Tackling Taboos by Fatma Haxhialiu | Albania | 2022 | 10’ | Documentary
#NepalsMenstrualMovement: Tackling Taboos by Rajin Maharjan | Nepal | 2021 | 8’ | Documentary
Women of Virtue by Stéphanie Halfon | France | 2021 | 30’ | Fiction
I’m Late by Sawako Kabuki | France | 2022 | 11’ | Animation
My Period is Late by Cai Ning | Belgium, Portugal, Hungary, China | 2021 | 11’ | Documentary
I am Leo by Tajo Hurrle | Germany | 2021 | 18’ | Fiction
10:00
KIDs -10 | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Lockdown by Leon Joosen | UK | 2021 | 11’ | Animation
Run Totti Run by Shad Lee Bradbury | USA | 2022 | 17’ | Animation
The Social Chameleon by Alex Ross | USA | 2022 | 9’ | Animation
Merry Big Mess by S. Gosselin, A. Bohin, T. Ballan, A. Emond, H. Joron, A. Morle, A. Tomasi, C. V. Gout | France | 2021 | 7’ | Animation
Stars on the Sea by Jang Seung-Wook | South Korea | 2021 | 6’ | Animation
11:00
KIDs -10 | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Bo and Trash by Tatiana Skorlupkina | Spain | 2022 | 11’ | Animation
Footprints in the Forest by Juhaidah Joemin, Sandra Khoo | Malaysia | 2022 | 18’ | Animation
Mom is Always Right by Marie Urbánková | Czech Republic | 2022 | 8’ | Animation
Don´t Blow it Up by Alžbeta Mačáková Mišejková | Czech Republic | 2022 | 7’ | Animation
Friendship by Lin Tam | USA | 2022 | 6’ | Animation
12:00
KIDs 11+ | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Invincible by Vincent René-Lortie | Canada | 2022 | 30’ | Fiction
Boydem by Yael Nivron | Israel | 2022 | 19’ | Fiction
The Errand by Amanda Renee Knox | USA | 2022 | 11’ | Fiction
12:00
StudenTIFF On FILM | PANORAMA Competition | Cinema Millenium
Saze by Eva Marku | Albania | 2021 | 19’ | Fiction
Aiad by Rolanda Nika | Albania | 2021 | 14’ | Fiction
Batim by Mauro Mace | Albania | 2021 | 26’ | Fiction
Pse Jo by Tedi Arifi | Albania | 2021 | 19’ | Fiction
Ringjallja by Rigers Shima | Albania | 2021 | 15’ | Fiction
Drite e Errësuar by Klaudia Pashnjari | Albania | 2021 | 26’ | Fiction
14:00
PerspecTIFF | Debut Feature Competition | Cinema Millenium

Brothers by Darkhan Tulegenov | Kazakhstan | 2022 | 100’

15:00
DOCUMENTARY | Feature Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Where Are We Headed by Ruslan Fetodow | Russia | 2021 | 63’
16:00
ANIMATION | Short Competition | OSCAR® & European Film Awards qualifying | Cinema Millenium
Slow Light by Katarzyna Kijek, Przemysław Adamski | Poland, Portugal | 2022 | 11’
Elena by Birutė Sodeikaitė | Lithuania, France, Croatia | 2021 | 13’
Garrano by Vasco Sá, David Doutel | Portugal, Lithuania | 2022 | 14’
The Record by Jonathan Laskar | Switzerland | 2022 | 8’
Loop by Pablo Polledri | Spain, Argentina | 2021 | 8’
Scale by Joseph Pierce | France, UK, Belgium, Czech Republic | 2022 | 15’
Us by Nelson Fernandes | Portugal | 2021 | 5’
Ice Merchants by João Gonzalez | Portugal, France, UK | 2022 | 14’
Wet by M. Bergeonneau, L. Montpert, M. Mandon, C. Peyrebrune, E. Taussac | France | 2021 | 6’
In his Mercy by Christoph Büttner | Germany | 2022 | 12’
A Most Exquisite Man by Jonas Taul | Estonia | 2021 | 15’
Rest in Piece by Antoine Antabi | Germany, France, Qatar | 2021 | 10’
17:00
PARADE | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Blond Night by Gabrielle Demers | Canada | 2022 | 16’ | Fiction
Vikken by Dounia Sichov | France | 2021 | 27’ | Documentary
Frida by Aleksandra Odić | Germany | 2021 | 23’ | Fiction
Make Me A King by Sofia Olins | UK | 2021 | 16’ | Fiction
Swan in the Center by Iris Chassaigne | France | 2022 | 25’ | Fiction
18:00
MADE IN ALBANIAn | Feature Competition | Cinema Millenium

Winter Fireflies by Artur Gorishti | Albania | 2022 | 149’ | Feature

19:00
NEW WORLD | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Sauerdogs by Guillermo de Oliveira | Spain | 2022 | 15’ | Fiction
The Untouchable by Avazeh Shahnavaz | Canada, Iran | 2021 | 15’ | Fiction
A Guitar in the Bucket by Kim Boyoung | South Korea | 2021 | 15’ | Animation
Intercom 15 by Andrei Epure | Romania | 2021 | 22’ | Fiction
Breakpoint by Nicolas Panay | France | 2022 | 18’ | Fiction
The Messenger by Arman Shirali Nejad, Mohammad Ali Khanabadi | Iran | 2022 | 14’ | Fiction
Yugo by Carlos Gómez Salamanca | Colombia | 2021 | 10’ | Animation
20:00
RetrospecTIFF – Tribute to Aki Kaurismäki | Open Air Cinema Millenium

La Vie de Bohème | Finland, France, Sweden, Germany | 1992 | 100’ | Comedy, Drama, Romance

21:00
FEATURE | Competition | Cinema Millenium

Saving One Who Was Dead by Václav Kadrnka | Czech Republic, Slovakia | 2021 | 89’

Day 4, Tuesday, September 27, 2022

10:00
FEATURE | Competition | Cinema Millenium
In Limbo by Alexander Hant | Russia | 2021 | 103’
10:00
KIDs -10 | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Laika & Nemo by Jan Gadermann, Sebastian Gadow | Germany | 2022 | 15’ | Animation
Suzie in the Garden by Lucie Sunková | Czech Republic | 2022 | 13’ | Animation
Depths of Night by Step C. | Hong Kong | 2021 | 13’ | Animation
Alternate Mesozoic by S. Boby, L. Laudrin, M. Métivier, L. Miguet, S. Sanrame, M. Schaeffer | France | 2021 | 6’ | Animation
Nounours by Lou Rigoudy | Canada | 2021 | 3’ | Animation
11:00
KIDs -10 | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
A Book by its Cover by Leon Joosen | UK | 2021 | 23’ | Animation
Impurrfection by Yao Chiang | Taiwan | 2022 | 13’ | Animation
Pinocchio by V. Clauzon, G. Collin, P. Goubet, S. Jullian, L. Lemoine, Th. Miramon, A. Richard, L. Salomoni | France | 2021 | 6’ | Animation
There is Exactly Enough Time by Oskar Salomonowitz, Virgil Widrich | Austria | 2021 | 2’ | Animation
Candlelight by Scott Newton | UK | 2021 | 7’ | Animation
12:00
KIDs 11+ | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Silkworm by Amir Honarmand | Canada, Iran | 2022 | 30’ | Fiction
Like Falling Asleep by Meitar Libi Flam | Israel | 2022 | 21’ | Fiction
Bird’s Nest by Nadia Louis-Desmarchais | Canada | 2022 | 9’ | Fiction
12:00
BALKAN | Short Competition | Cinema Millenium
Fractal: Money Man by Zahid Çetinkaya | Turkey | 2022 | 20’ | Fiction
Sugar People by Suzana Dinevski | North Macedonia | 2022 | 25’ | Fiction
Yama by Andreas Vakalios | Greece | 2021 | 15’ | Fiction
Body Parts by Svetislav Dragomirović | Serbia | 2021 | 19’ | Fiction
The Choice by Bahri Baykal | Turkey | 2022 | 12’ | Fiction
Memoir of a Veering Storm by Sofia Georgovassili | Greece | 2022 | 14’ | Fiction
The Night Generation by Yasemin Demirci | Turkey | 2021 | 17’ | Fiction
14:00
PerspecTIFF | Debut Feature Competition | Cinema Millenium
Blue Moon by Alina Grigore | Romania | 2021 | 90’
15:00
DOCUMENTARY | Feature Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
The Balcony Movie by Pawel Lozinski | Poland | 2021 | 100’
16:00
In ALBANIAn | Short Competition | Cinema Millenium
Diell by Rain Nikolla | Albania, France | 2022 | 18’ | Fiction
Shpija by Flaka Kokolli | Kosovo | 2022 | 7’ | Animation
Gravity by Xhegi Dyrmishi | Albania | 2022 | 17’ | Fiction
Clara With a Mustache by Ilir Blakçori | Kosovo | 2021 | 10’ | Animation
Happy New Year 1982 by Sokol Keraj | Albania, Romania, Colombia | 2021 | 20’ | Fiction
Spider’s Envy by Genti Korini | Albania | 2022 | 21’ | Experimental
The Black Pelicans by Luli Bitri | Albania | 2022 | 19’ | Fiction
17:00
SPECIAL EVENT: Tribute to Aki Kaurismäki | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
How Aki Kaurismäki career as a filmmaker started. A discussion about his debut movie Crime and Punishment
Crime and Punishment | Finland | 1983 | 93’ | Crime, Drama
18:00
Made In ALBANIAn | Feature Competition | Cinema Millenium
Sons of Cain by Keti Stamo | France, Albania, Italy | 2021 | 69’ | Documentary
19:00
DOCUMENTARY | Feature Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
A Night of Knowing Nothing by Payal Kapadia | France, India | 2021 | 96’
19:30
PerspecTIFF | Debut Feature Competition | Cinema Millenium
After the Winter by Ivan Bakrač | Montenegro, Serbia, Croatia | 2021 | 101’
20:30
RetrospecTIFF – Tribute to Aki Kaurismäki | Open Air Cinema Millenium
Drifting Clouds | Finland, Germany, France | 1996 | 96’ | Comedy, Drama
21:30
FEATURE | Competition | Cinema Millenium
Mikado by Emanuel Parvu | Romania, Czech Republic | 2021 | 96’

Day 5, Wednesday, September 28, 2022

10:00
VIDEO ART & EXPERIMENTAL | Short Competition | European Film Awards qualifying | Cinema Millenium
Incipience by Yaroslav Bulavin | Russia | 2021 | 12’
At the Movie Theater! by Johanna Vaude | France | 2021 | 10’
Basin of Attraction by Jonathan Pêpe | France, Italy | 2021 | 16’
Continuity of Parks by Zhenia Kazankina | Russia | 2022 | 12’
Happy Life by Amélie Hardy | Canada | 2021 | 16’
Happy New Year, Jim by Andrea Gatopoulos | Greece | 2022 | 9’
Abyss by Jeppe Lange | Denmark | 2022 | 14’
Soliloquium by Karolina Monwid-Olechnowicz | Poland | 2022 | 10’
Amo by Emmanuel Gras | France | 2022 | 20’
10:00
KIDs -10 | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Lockdown by Leon Joosen | UK | 2021 | 11’ | Animation
Run Totti Run by Shad Lee Bradbury | USA | 2022 | 17’ | Animation
The Social Chameleon by Alex Ross | USA | 2022 | 9’ | Animation
Merry Big Mess by S. Gosselin, A. Bohin, T. Ballan, A. Emond, H. Joron, A. Morle, A. Tomasi, C. V. Gout | France | 2021 | 7’ | Animation
Stars on the Sea by Jang Seung-Wook | South Korea | 2021 | 6’ | Animation
11:00
KIDs -10 | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Bo and Trash by Tatiana Skorlupkina | Spain | 2022 | 11’ | Animation
Footprints in the Forest by Juhaidah Joemin, Sandra Khoo | Malaysia | 2022 | 18’ | Animation
Mom is Always Right by Marie Urbánková | Czech Republic | 2022 | 8’ | Animation
Don´t Blow it Up by Alžbeta Mačáková Mišejková | Czech Republic | 2022 | 7’ | Animation
Friendship by Lin Tam | USA | 2022 | 6’ | Animation
12:00
KIDs 11+ | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Women of Virtue by Stéphanie Halfon | France | 2021 | 30’ | Fiction
A Shared Path by Negar Naghavi | Iran | 2022 | 15’ | Fiction
Garfield Seashell by Paul Marques Duarte | France | 2022 | 14’ | Fiction
12:00
FEATURE | Competition | Cinema Millenium
Men of Deeds by Paul Negoescu | Romania, Bulgaria | 2022 | 105’
14:00
DOCUMENTARY | Feature Competition | Cinema Millenium
Infinity According to Florian by Oleksiy Radynski | Ukraine, USA | 2022 | 70’
15:00
STUDENT | Short Fiction Competition | OSCAR® qualifying | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Island of Freedom by Petr Januschka | Czech Republic | 2022 | 26’
Limbo by Ashraf Arshad | Singapore | 2021 | 17’
The Boy Who Couldn’t Feel Pain by Eugen Merher | Germany | 2022 | 21’
A Dead Marriage by Michał Toczek | Poland | 2021 | 19’
16:00
PerspecTIFF | Debut Feature Competition | Cinema Millenium
The Den by Beatrice Baldacci | Italy | 2021 | 90’
17:00
DIVERGENT MINDs | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
And He Said Yes! by Gintarė Parulytė | Luxembourg | 2022 | 21’ | Fiction
Chrysalis by Eydís Eir Björnsdóttir | Czech Republic, Iceland | 2021 | 11’ | Experimental
Noria by Elisabet Terri | Spain, Andorra | 2022 | 13’ | Fiction
Out of Time by Delphine Montaigne | France | 2021 | 9’ | Fiction
Sillage: Portrait of an Onlooker by Farhad Delaram | Germany, Iran | 2022 | 22’ | Fiction
The Calling by Joffrey Monteiro-Noël | France | 2022 | 20’ | Fiction
Tremor by Rudolf Fitzgerald Leonard | Germany | 2022 | 16’ | Fiction
18:00
REFLECTING ALBANIA | PANORAMA Competition | Cinema Millenium
Reconciliation by Marija Zidar | Slovenia, Serbia, Montenegro, Kosovo | 2021 | 82’ | Documentary
19:00
Made In ALBANIAn | Feature Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Purgatory ’90 by Ismet Sijarina | Kosovo | 2022 | 75’ | Documentary
19:30
PerspecTIFF | Debut Feature Competition | Cinema Millenium
Our Father, The Devil by Ellie Foumbi | USA, France | 2021 | 108’
20:30
RetrospecTIFF – Tribute to Aki Kaurismäki | Open Air Cinema Millenium
The Man Without a Past | Finland, Germany, France | 2002 | 97’ | Comedy, Drama, Romance
21:30
LIVE ACTION | Short Competition | OSCAR® & European Film Awards qualifying | Cinema Millenium
Incognito by Ravi Muppa | India | 2022 | 25’
Lucienne in a World Without Solitude by Geordy Couturiau | France | 2021 | 30’
The Wake by Luis Gerard | Puerto Rico, Canada | 2022 | 24’
Atonement by Kaveh Akaber | Sweden | 2022 | 18’
The Gold Teeth by Alireza Kazemipour | Canada | 2022 | 15’
The Red Suitcase by Cyrus Neshvad | Luxembourg | 2022 | 18’

Day 6, Thursday, September 29, 2022

10:00
STUDENT | Short Experimental Competition | Cinema Millenium
Before After by Filip Bojarski | Poland | 2022 | 20’
Darkness Within Darkness by Chia-Yun Wu | UK | 2021 | 7’
Homeland by J Frisch-Wang | USA, Germany | 2021 | 14’
Sleepless Far from Home by Axel Cuevas de Chaunac | Spain, Mexico, France | 2022 | 7’
The Land of Cruciform Sun by Aleš Zůbek | Czech Republic | 2021 | 12’
10:00
KIDs -10 | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Laika & Nemo by Jan Gadermann, Sebastian Gadow | Germany | 2022 | 15’ | Animation
Suzie in the Garden by Lucie Sunková | Czech Republic | 2022 | 13’ | Animation
Depths of Night by Step C. | Hong Kong | 2021 | 13’ | Animation
Alternate Mesozoic by S. Boby, L. Laudrin, M. Métivier, L. Miguet, S. Sanrame, M. Schaeffer | France | 2021 | 6’ | Animation
Nounours by Lou Rigoudy | Canada | 2021 | 3’ | Animation
11:00
KIDs -10 | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
A Book by its Cover by Leon Joosen | UK | 2021 | 23’ | Animation
Impurrfection by Yao Chiang | Taiwan | 2022 | 13’ | Animation
Pinocchio by V. Clauzon, G. Collin, P. Goubet, S. Jullian, L. Lemoine, Th. Miramon, A. Richard, L. Salomoni | France | 2021 | 6’ | Animation
There is Exactly Enough Time by Oskar Salomonowitz, Virgil Widrich | Austria | 2021 | 2’ | Animation
Candlelight by Scott Newton | UK | 2021 | 7’ | Animation
12:00
KIDs 11+ | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Invincible by Vincent René-Lortie | Canada | 2022 | 30’ | Fiction
Boydem by Yael Nivron | Israel | 2022 | 19’ | Fiction
The Errand by Amanda Renee Knox | USA | 2022 | 11’ | Fiction
12:00
DOCUMENTARY | Short Competition | European Film Awards qualifying | Cinema Millenium
Blue Dots by Lorenzo Squarcia | Italy | 2022 | 13’
Will You Look at Me by Shuli Huang | China | 2022 | 20’
The Sower of Stars by Lois Patiño | Spain | 2022 | 25’
In Plain View by Luis Palomino | Mexico, Thailand | 2021 | 15’
Adjusting by Dejan Petrović | Serbia | 2021 | 19’
Handbook by Pavel Mozhar | Germany, Belarus | 2021 | 26’
14:00

STUDENT | Short Fiction Competition | OSCAR® qualifying | Cinema Millenium

Fatjona by Steve Bache | Germany | 2022 | 28’
Falling Up by Maryam Bakhtiari | Iran | 2022 | 15’
Night Visit by Mya Kaplan | Israel | 2021 | 25’
Na Lei by Qin Junjie, Li Yue | China | 2021 | 16’
15:00

DOCUMENTARY | Feature Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”

The Eclipse by Nataša Urban | Norway | 2022 | 101’

16:00
BALKAN | Short Competition | Cinema Millenium
5pm Seaside by Valentin Stejskal | Austria, Greece | 2022 | 25’ | Fiction
A Night of Riots by Andreas Sheittanis | Cyprus | 2022 | 15’ | Fiction
In the Name of the Father by Vladimir Dembinski | Romania | 2021 | 29’ | Fiction
Contactless by Göksel Tuzun | Turkey | 2022 | 13’ | Fiction
Do You See Me? by Jan Cvitkovič | Slovenia | 2022 | 15’ | Fiction
On Xerxes’ Throne by Evi Kalogiropoulou | Greece | 2022 | 15’ | Fiction
17:00

NEW WORLD | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”

39 by Martín Delfino Guevara | Spain | 2022 | 13’ | Fiction
Caroline on the Roof by Alejandro Bordier | Luxembourg | 2022 | 15’ | Fiction
File by Sonia K. Hadad | Iran | 2022 | 20’ | Fiction
Night by Ahmad Saleh | Germany, Qatar, Palestine, Jordan | 2021 | 16’ | Animation
Timber by Haolin Wang | China | 2022 | 25’ | Fiction
Virtual Voice by Suzannah Mirghani | Sudan, Qatar | 2021 | 7’ | Documentary
Essential by Thierry Debroux | Belgium, France | 2022 | 14’ | Fiction
18:00

PerspecTIFF | Debut Feature Competition | Cinema Millenium

Geranium by Çağil Bocut | Turkey | 2021 | 83’

19:00

PARADE | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”

Stiletto: A Pink Family Tragedy by Can Merdan Doğan | Turkey, Germany | 2021 | 18’ | Fiction
So You Wanna Vogue Huh?! by Ila Pittaluga, Zelda Fitzgerald | Belgium | 2022 | 27’ | Documentary
St. Jude by Pauline Quinonero | France | 2021 | 17’ | Experimental
Boom and Bloom by Stefan Langthaler | Austria | 2022 | 24’ | Fiction
Luw by Jos van Meerveld | Netherlands | 2021 | 9’ | Fiction
Warsha by Dania Bdeir | France, Lebanon | 2021 | 15’ | Fiction
19:30

Made In ALBANIAn | Feature Competition | Cinema Millenium

A Life With You by Erion Kame | Albania | 2021 | 76’ | Feature

20:00

RetrospecTIFF – Tribute to Aki Kaurismäki | Open Air Cinema Millenium

The Match Factory Girl | Finland, Sweden | 1990 | 70’ | Comedy, Crime, Drama
Hamlet Goes Business | Finland | 1987 | 86’ | Comedy, Drama, Romance
21:30

FEATURE | Feature Competition | Cinema Millenium

Illusion by Marta Minorowicz | Poland | 2022 | 85’

Day 7, Friday, September 30, 2022

10:00
REFLECTING ALBANIA | PANORAMA Competition | Cinema Millenium
Invisible Border by Mark Gerstorfer | Austria | 2022 | 27’ | Fiction
Luma by Eleanor Mortimer, Liridon Mustafaj | UK, Albania | 2022 | 30’ | Documentary
10:00
KIDs -10 | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Lockdown by Leon Joosen | UK | 2021 | 11’ | Animation
Run Totti Run by Shad Lee Bradbury | USA | 2022 | 17’ | Animation
The Social Chameleon by Alex Ross | USA | 2022 | 9’ | Animation
Merry Big Mess by S. Gosselin, A. Bohin, T. Ballan, A. Emond, H. Joron, A. Morle, A. Tomasi, C. V. Gout | France | 2021 | 7’ | Animation
Stars on the Sea by Jang Seung-Wook | South Korea | 2021 | 6’ | Animation
11:00
KIDs -10 | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”
Bo and Trash by Tatiana Skorlupkina | Spain | 2022 | 11’ | Animation
Footprints in the Forest by Juhaidah Joemin, Sandra Khoo | Malaysia | 2022 | 18’ | Animation
Mom is Always Right by Marie Urbánková | Czech Republic | 2022 | 8’ | Animation
Don´t Blow it Up by Alžbeta Mačáková Mišejková | Czech Republic | 2022 | 7’ | Animation
Friendship by Lin Tam | USA | 2022 | 6’ | Animation
11:00
2022 OSCAR® Nominated Short Films | LIVE ACTION | National Premiere | Cinema Millenium
Ala Kachuu – Take and Run by Maria Brendle | Switzerland | 2020 | 38’
On my Mind by Martin Strange-Hansen | Denmark | 2021 | 18’
Please Hold by K.D. Dávila | USA | 2020 | 19’
The Dress by Tadeusz Łysiak | Poland | 2020 | 30’
The Long Goodbye by Aneil Karia | UK | 2020 | 12’
12:00

KIDs 11+ | PANORAMA Competition | Artistic Lyceum “Jordan Misja”

Silkworm by Amir Honarmand | Canada, Iran | 2022 | 30’ | Fiction
Like Falling Asleep by Meitar Libi Flam | Israel | 2022 | 21’ | Fiction
Bird’s Nest by Nadia Louis-Desmarchais | Canada | 2022 | 9’ | Fiction
13:00
2022 OSCAR® Nominated Short Films | ANIMATION | National Premiere | Cinema Millenium
Affairs of the Art by Joanna Quinn | UK, Canada | 2021 | 16’
Bestia by Hugo Covarrubias | Chile | 2021 | 16’
Boxballet by Anton Dyakov | Russia | 2019 | 15’
Robin Robin by Dan Ojari, Mikey Please | UK | 2021 | 31’
The Windshield Wiper by Alberto Mielgo | Spain | 2021 | 15’
20:00
CLOSING CEREMONY OF AWARDS | Cinema Millenium