TIFF NEWS
AWARDS 15th edition TIFF 2017 »   FEATURE JURY composed by Denis Côté (Canada) and Dritan Huqi (Albania) awards:   BEST FEATURE FILM   BEST FEATURE FILM Glory by Kristina Grozeva, Petar Valchanov | 2016 | Bulgaria, Greece | 97'   A movie that speaks to every time, place, and society – with an extraordinary development of a simple plot, which we live every day. A movie that carries a powerful message, but also a work of art with emotional and aesthetical values.   Një film që i flet çdo kohe, çdo vendi dhe çd... SHORT DOCUMENTARY FILMS - TIFF 2017 (15'th edition) »   1,4 Sextillion Litre Doro Götz Germany 2017 8 Days of Parlor Zoe Phylactidou Cyprus 2016 Born of Stone Emilio Bellu Italy, Czechia 2016 Dragon Circle Gertrud Schulte Westenberg Germany 2016 Evripidou 14 Michael Demetrius Greece 2016 Golden Hour Claudia Vogt Germany 2017 Happy Happy Baby Jan Soldat Germany 2017 In Search of the Land Without Evil Anna Azevedo Brazil 2017 Jungle Colia Vranici France 2016 ... DOCUMENTARY Mid-length - TIFF 2017 (15'th edition) »   Everybody Knows... Elizabeth Murray Kristi Zea USA 2016 Imma Pasquale Marino Italy 2017 On the Edge of Life Yaser Kassab Syria 2017 Prohibited Visit Nikos Theodosiou Greece 2017 Saint Lazarus's Miracle Nicolas Muñoz Avia Spain 2016 Valentina Maximilian Feldmann Germany 2016 VIDEO ART - TIFF 2017 (15'th edition) »   Brutes Are Afraid of Silence Étienne Boulanger Canada 2016 Ex Terrat Reinhold Bidner Austria, France 2016 Final Gathering Alain Escalle France 2017 Finish Saeed Naghavian Iran 2017 Genesis Abtin Mozafari Iran 2017 Hey You! Tessa Garland UK 2016 Hiwa Jacqueline Lentzou Greece 2016 Hysteria Maurice Kelliher UK, Ireland 2016 Label Amir Lashkari Iran 2017 Lying Women Deborah Kelly Australia 2017 mo... STUDENT International - TIFF 2017 (15'th edition) »   Beer & Calippo Paul Ploberger Austria 2017 Best of Everything, Always Alexios Koukias-Pantelis UK 2017 Boundary Bartosz Brzeziński Poland 2016 Buoyancy Simon Valentin Denmark 2017 Casting Katarzyna Iskra Poland 2017 Digital Immigrants Dennis Stauffer, Norbert Kottmann Switzerland 2016 Donkey Xote Ottó Bánovits Hungary, Sweden 2016 Eat me! Ilina Perianova Bulgaria 2016 Empathy (a digital love letter) ... IN ALBANIAN - TIFF 2017 (15'th edition) »   A Long Way Home Ibër Deari Macedonia 2017 A True Story Viron Roboci Albania 2017 Conversation on Life Agim Abdula Macedonia 2016 Heaven Has Been Fooled Odeta Çunaj Albania 2016 Home More Raça Kosova 2016 Kaini Shaqir Veseli Albania 2017 Lord of the House Daniëlle Bremer Kosova 2017 Reverse Antipode Oltsen Gripshi Albania 2017 The Eagles Sokol Reka Belgium 2017 The Junction Xhelal Haliti Kosova 2... DOCUMENTARY Full-length - TIFF 2017 (15'th edition) »   69 Minutes of 86 Days Egil Haskjold Larsen Norway 2017 Blood and the Moon Tommaso Cotronei Italy, Yemen 2017 Jeffrey Yanillys Perez Dominican Republic, France 2017 Mr. Gay Syria Ayse Toprak Turkey 2017 Siberian Love Olga Delane Germany 2016 The Charro of Toluquilla José Villalobos Romero Mexico 2016 Tonino Daniele Ceccarini, Mario Molinari Italy 2017 SHORT ANIMATED FILMS - TIFF 2017 (15'th edition) »   Aiport Michaela Müller Switzerland 2017 And the Moon Stands Still Yulia Ruditskaya Belarus 2017 Bystander Sheyda Kashi Iran 2017 Chill and Shivering Kwok Wai Chung Philip Hong Kong 2016 Confined Nico Bonomolo Italy 2016 Framed Marco Jemolo Italy 2017 In Exile Alexander Kurilov Moldova 2016 Light Sight Seyed M. Tabatabaei Iran 2016 Manivald Chintis Lundgren Estonia 2017 Nothing Happens Uri & Michel... SHORT FICTION FILMS - TIFF 2017 (15'th edition) » 8 Minutes George Gogichaishvili, David Abramishvili Georgia 2017 A Swedish Classic Måns Berthas Sweden 2017 Animal Bahman & Bahram Ark Iran 2017 Blue in Green Leigh Heiman Pruzanski Israel 2016 Building No.13 Amir Gholami Iran 2016 Burning Slimane Bounia France 2016 Check-list Frédéric Mosbeux Belgium 2017 Everyday Philippe Orreindy France 2017 Fluffy Lee Filipovski Serbia 2016 FU Ilya Aksenov R... FEATURE FILMS - TIFF 2017 (15'th edition) » A Balkan Noir Dražen Kuljanin Sweden, Montenegro 2017 Beneath the Silence Erez Mizrahi, Sahar Shavit Israel 2016 Black Crow Tayfur Aydin Turkey 2016 Daybreak Gentian Koçi Albania, Greece 2017 Directions Stephan Komandarev Bulgaria, Germany, Macedonia 2017 Glory Kristina Grozeva, Petar Valchanov Bulgaria 2016 Ministry of Love Pavo Marinković Croatia 2016 Mothering Roqiye Tavakoli Iran 2017 Unwanted Edon R...
Wednesday, 22 November 2017
Official selection
FEATURE COMPETITION
PDF Print E-mail
1. 80 MILLION / Waldemar Krzystek / Poland / 105’
2. BUSINESS AS USUAL / Valentyn Vasyanovych / Ukraine / 88’
3. MY DESTINY / Peter Marcias / Italy / 80’
4. PARADISE / Panagiotis Fafoutis / Greece/ 105’
5. SIBERIA. MONAMOUR / Slava Ross / Russia / Fiction / 105’
6. SMALL CREATURES / Martin Wallace / UK / 91’
7. THE PARADE / Srdjan Dragojevic / Serbia / 115’
8. VENDETTA / Miroslav Ondrus / Czech Republic / 93’
 
SHORT FICTION
PDF Print E-mail

1. 27 / Nicolas Daenens / Belgium / 12’
2. 72 / Jorge Mochel Grau / Mexico / 14’
3. ACTUS / Kika Nicolela / Brazil / 17’
4. ALL OF THAT / Branislav Milatovic / Montenegro / 27’
5. BLU / Nicolae Constantin Tanase / Romania / 20’
6. DOG LEASH / Eti Tsicko / Israel / 26’
7. DOORS, DOORS, DOORS / Kreshnik Saraçi / Albania / 24’
8. DYLAN'S ROOM / Layke Anderson / UK / 20’
9. GHOST IN THE MACHINE / Oliver Krimpas / UK / 18’
10. GREEN GOLD / Pierluigi Ferrandini / Italy / 18’
11. IN THE STILL OF THE NIGHT / Alexander Rönnberg / Sweden / 19’
12. KIDNAPPED / Sarah Winkenstette / Germany / 20’
13. KOLONA / Ujkan Hysaj / Kosova / 22’
14. LAST DAY OF THE YEAR / Ying-ting Tseng / Taiwan / 29’
15. MIRUNA / Piotr Sulkowski / Poland / 20’
16. MOSSADEGH / Roozbeh Dadvand / USA / 24’
17. ORLANDINA ÜBER ALLES / Mikhail Chernyak / Russia / 14’
18. OUT OF THE WOODS / Bledar Bujupi / UK / 10’
19. PERSPIRE / Carmen Martínez / Mexico / 19’
20. PROLOGUE / Lucas Figueroa / Spain / 8’
21. RIVERS RETURN / Joe Vanhoutteghem / Belgium / 11’
22. SILENT RIVER / Anca Miruna Lăzărescu / Germany & Romania / 30’
23. START THE ENGINE AND REVERSE / Andrey Zagidullin / Russia / 4’
24. SWEET MOSQUITO / Audrey Najar & Frédéric Perrot / France / 15’
25. TENNIS / Vladimir Dembinski / Romania / 15’
26. THAT WASN’T ME / Esteban Crespo / Spain / 24’
27. THE GUARD / Marta Popivoda / Serbia / 26’
28. THE MAN IN THE HABIT OF HITTING ME ON THE HEAD WITH AN UMBRELLA / Vardan Tozija / Macedonia / 15’
29. THE WEDDING / Marina Seresesky / Spain / 12’
30. THERE SHE GOES / Reg Noyes / UK / 19’32’’
31. TOUCH ME / Roy Pascal / France / 28’
32. VANUATU OR THE HAPPINESS / Rafa Piqueras / Spain / 19’
33. VOICE OVER / Martin Rosete / Spain / 9’
34. WHERE THERE'S SMOKE / Andrew Brand / UK / 15’
35. WHITE BLOOD / Khayyam Abdullayev, Elmaddin Aliyev / Azerbaijan / 14’

 
SHORT EXPERIMENTAL
PDF Print E-mail
  1. ALL INCLUSIVE / Beate Hecher & Markus Keim / Austria / 8’
  2. CATCHING IDEAS / Marco Balducci / Italy / 10'
  3. CONNECTION / Maciej Twardowski / Poland / 4’
  4. DEUS ET MACHINA / Koldo Almandoz / Spain / 8’
  5. HOW I LOST MY WINGS / Ivan Tasic / Serbia / 22’
  6. KINO / Natalia Warth / Brazil / 13’
  7. LYREBIRD SOUP / Naren Wilks /  UK / 6’
  8. THE BATH / João Vieira Torres / France / 5’

 

 
SHORT DOCUMENTARY
PDF Print E-mail

1. A STORY FOR THE MODLINS / Sergio Oksman / Spain / 26’
2. ANOTHER NIGHT ON EARTH / David Munoz / Spain / 28’
3. BLESSED SIMULACRUM / Eduardo Montero & Óscar Clemente / Spain / 22’
4. FIFTY PEOPLE ONE QUESTION / Kamil Krolak / Ireland / 11’
5. LIVES / Santeri Mäkinen / Finland / 18’
6. THE TYPOGRAPHIC CITY / Aitor Gametxo & Igone Arreitunandia / Spain / 26’

 

 
SHORT ANIMATION
PDF Print E-mail
1. IKI - SEE YOU SOON / Florian Maubach / Germany / 2’
2. LINEAR / Amir Admoni / Brazil / 6’
3. OH WILLY / Emma De Swaef & Marc James Roels / Belgium / 16’
4. THE SPRING / Jerome Boulbes /  France / 16’

 

 
ALBANIAN SHORT
PDF Print E-mail

1. ACROPOLIS / Blerdi Malushi /  Kosova / Fiction / 13’
2. ANDI HOXHA’S WORK / Ermal Beci / Albania / Fiction / 10’
3. BOOK / Elton Baxhaku / Albania / Documentary / 8’
4. BORES / Franc Priska / Albania / Fiction / 12’
5. CRADLE SONG / Nimetulla Parllaku / Belgium / Experimental / 8’
6. DATE OF STARS / Hareza Basha / Kosova / Documentary / 30’
7. DREAMING AMERICAN / Lee Percy / USA / Fiction / 25’
8. DAY STORY / Françesk Dushi / Albania / Fiction / 5’
9. DREAM IN CANVAS / Dritan Mesareja / Albania / Documentary / 12’
10. DREAMS AND REALITY / Vlash Droboniku / USA / Documentary / 6’
11. DUSK / Gerdi Petanaj / Italy / Experimental / 3’
12. KAÇANIK GIRL / Visar Krusha / Kosova / Documentary / 22
13. KOLEVICA / Besian Kozma / Albania / Documentary / 24’
14. NEIGHBOUR'S CHICKEN / E. Katsoni, G. Bica, N. Veliu / Albania / Documentary / 15’
15. PUNCH IN THE CHEST / Ergys Meta / Albania / Fiction / 16’
16. SATURDAY CIGARETTES / Aldi Karaj / Albania / Fiction / 12’
17. SEA / Suela Bako / Albania / Fiction / 10’
18. SISTRESS / Birol Urcan /  Kosova / Fiction / 21’
19. TEDESCHINI DYNASTY / Anila Varfi / Albania / Documentary / 28’
20. THE NEIGHBORHOOD BOYS / Tan Kazazi / Albania / Documentary / 9'
21. THE PROCESS / Gentian Kurti / Albania / Experimental / 15’
22. THREE BLIND BIRDS / Albana Kozeli / Albania / Fiction / 21’11’’
23. VOICES / Ejona Abasi / Albania / Fiction / 13’
24. WIND OCEAN / Kristina Culaj / Albania / Fiction / 6’

 

Festival Events

 

Festival Guests