Official selection


FEATURE COMPETITION
PDF Print E-mail
1. 80 MILLION / Waldemar Krzystek / Poland / 105’
2. BUSINESS AS USUAL / Valentyn Vasyanovych / Ukraine / 88’
3. MY DESTINY / Peter Marcias / Italy / 80’
4. PARADISE / Panagiotis Fafoutis / Greece/ 105’
5. SIBERIA. MONAMOUR / Slava Ross / Russia / Fiction / 105’
6. SMALL CREATURES / Martin Wallace / UK / 91’
7. THE PARADE / Srdjan Dragojevic / Serbia / 115’
8. VENDETTA / Miroslav Ondrus / Czech Republic / 93’
 
ALBANIAN SHORT
PDF Print E-mail

1. ACROPOLIS / Blerdi Malushi /  Kosova / Fiction / 13’
2. ANDI HOXHA’S WORK / Ermal Beci / Albania / Fiction / 10’
3. BOOK / Elton Baxhaku / Albania / Documentary / 8’
4. BORES / Franc Priska / Albania / Fiction / 12’
5. CRADLE SONG / Nimetulla Parllaku / Belgium / Experimental / 8’
6. DATE OF STARS / Hareza Basha / Kosova / Documentary / 30’
7. DREAMING AMERICAN / Lee Percy / USA / Fiction / 25’
8. DAY STORY / Françesk Dushi / Albania / Fiction / 5’
9. DREAM IN CANVAS / Dritan Mesareja / Albania / Documentary / 12’
10. DREAMS AND REALITY / Vlash Droboniku / USA / Documentary / 6’
11. DUSK / Gerdi Petanaj / Italy / Experimental / 3’
12. KAÇANIK GIRL / Visar Krusha / Kosova / Documentary / 22
13. KOLEVICA / Besian Kozma / Albania / Documentary / 24’
14. NEIGHBOUR'S CHICKEN / E. Katsoni, G. Bica, N. Veliu / Albania / Documentary / 15’
15. PUNCH IN THE CHEST / Ergys Meta / Albania / Fiction / 16’
16. SATURDAY CIGARETTES / Aldi Karaj / Albania / Fiction / 12’
17. SEA / Suela Bako / Albania / Fiction / 10’
18. SISTRESS / Birol Urcan /  Kosova / Fiction / 21’
19. TEDESCHINI DYNASTY / Anila Varfi / Albania / Documentary / 28’
20. THE NEIGHBORHOOD BOYS / Tan Kazazi / Albania / Documentary / 9'
21. THE PROCESS / Gentian Kurti / Albania / Experimental / 15’
22. THREE BLIND BIRDS / Albana Kozeli / Albania / Fiction / 21’11’’
23. VOICES / Ejona Abasi / Albania / Fiction / 13’
24. WIND OCEAN / Kristina Culaj / Albania / Fiction / 6’

 
SHORT EXPERIMENTAL
PDF Print E-mail
  1. ALL INCLUSIVE / Beate Hecher & Markus Keim / Austria / 8’
  2. CATCHING IDEAS / Marco Balducci / Italy / 10'
  3. CONNECTION / Maciej Twardowski / Poland / 4’
  4. DEUS ET MACHINA / Koldo Almandoz / Spain / 8’
  5. HOW I LOST MY WINGS / Ivan Tasic / Serbia / 22’
  6. KINO / Natalia Warth / Brazil / 13’
  7. LYREBIRD SOUP / Naren Wilks /  UK / 6’
  8. THE BATH / João Vieira Torres / France / 5’

 

 
SHORT DOCUMENTARY
PDF Print E-mail

1. A STORY FOR THE MODLINS / Sergio Oksman / Spain / 26’
2. ANOTHER NIGHT ON EARTH / David Munoz / Spain / 28’
3. BLESSED SIMULACRUM / Eduardo Montero & Óscar Clemente / Spain / 22’
4. FIFTY PEOPLE ONE QUESTION / Kamil Krolak / Ireland / 11’
5. LIVES / Santeri Mäkinen / Finland / 18’
6. THE TYPOGRAPHIC CITY / Aitor Gametxo & Igone Arreitunandia / Spain / 26’

 

 
SHORT ANIMATION
PDF Print E-mail
1. IKI - SEE YOU SOON / Florian Maubach / Germany / 2’
2. LINEAR / Amir Admoni / Brazil / 6’
3. OH WILLY / Emma De Swaef & Marc James Roels / Belgium / 16’
4. THE SPRING / Jerome Boulbes /  France / 16’

 

 
More Articles...
  • «
  •  Start 
  •  Prev 
  •  1 
  •  2 
  •  Next 
  •  End 
  • »


Page 1 of 2

Festival Events

 

Festival Guests